Haber

Yeşil Sol Parti’den İmralı Araştırma Komisyonu önerisi

ANKARA – Yeşil Sol Parti, İmralı Cezaevi’nde bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan ile en son görüşmenin 2021 yılında olduğunu hatırlatarak konuyu Meclis gündemine taşıdı. Hakkari Milletvekili Öznur Bartın imzasıyla sunulan araştırma teklifinde, Öcalan ve beraberindeki tutukluların mutlak tecrit altında olduğu belirtilirken, konunun tüm boyutlarıyla araştırılması için Meclis’te komisyon kurulması istendi.

‘YASAL MEVZUAT MÜMKÜN DEĞİL’

İmralı Cezaevi’ndeki sürece ilişkin bilgi verilen önergede, “Şubat ayından bu yana İmralı Ada Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulan Sayın Abdullah Öcalan’ın ailesiyle görüşme hakkı ve avukat görüşleri” belirtildi. 15, 1999 ve diğer tutuklular cezaevinde, tüm yasal düzenlemeler hiçe sayılarak engelleniyor. Sayın Öcalan ve avukatları en son 7 Ağustos 2019’da görüştü, kardeşi Mehmet Öcalan ile en son 25 Mart 2021’de ‘kesintili’ bir telefon görüşmesi yaptı. İmralı Ada Cezaevi’nde sistematik olarak sürdürülen ve mutlak tecrit olarak tanımlanan bu hukuksuzluklar nedeniyle Sayın Öcalan’ın 4 yıldır avukata gitmesi mümkün değil.

“İMRALI’DAKİ tecrit sistemi sıradan bir cezaevi değil”

İmralı Cezaevi’nde 24 yıldır uygulanan ve son 4 yıldır uygulanan tecrit sisteminin bulunduğunun belirtildiği önergede şu ifadelere yer verildi:
“İzolasyon sistemi; Keyfi ve ayrımcı bir tutum olduğu gibi ulusal mevzuata ve uluslararası sözleşmelere de aykırıdır. İmralı’da devlet politikası haline gelen bu tecrit sistemini sıradan bir cezaevi uygulaması olarak görmek ve tecridi sadece hukuki açıdan ele almak ve bunun topluma etkisini görmemek eksiklik olur. Sayın Öcalan’ın dışarıyla bağlantısının kesilmesi ile coğrafyamızdaki siyasi-toplumsal sorunların derinleşmesi.”

‘HUKUKSUZLUK VE TECRİT MECLİS TARAFINDAN SORUŞTURULMALIDIR’

Teklifte, “Sayın Cumhurbaşkanı’na yönelik hukuksuzluk ve mutlak tecridin soruşturulması amacıyla Meclis Soruşturması açılmasını arz ve talep ediyoruz” ifadeleriyle Meclis’te konunun soruşturulması için komisyon kurulması talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu