Haber

Kumluca paketleme tesisi inşaatı tamamlandı

Kumluca paketleme tesisinin üretimi tamamlandı

Ürünlere değer katacak ve israfı önleyecek

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Kumluca’da Atık Azaltılıyor, Yerli Üretici Kazanıyor’ projesi kapsamında Beykent Toptancı Hali’nde kurulan paketleme tesisinin üretimi tamamlandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2022 Toplumsal Kalkınmayı Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında desteklenen ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ile uyumlu yürütülen; Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Kumluca Kaymakamlığı ortağı tarafından hayata geçirilen “Kumluca’da atıklar azalıyor, yerli üreticiler kazanıyor” projesiyle Kumluca ve çevre ilçelerdeki üreticiler gıda kurutma ve paketleme tesisine kavuşuyor.
İKİ SOĞUK ODA
Proje kapsamında Beykent Toptancı Hali’nde hizmet verecek paketleme tesisinin inşaatı tamamlandı. Çevre düzenlemesinin ardından tesise teknik makine ve ekipmanlar yerleştirilecek. Tesiste iki adet soğuk oda, paketleme ve mal kabul alanları bulunmaktadır.
MALİYET AZALACAK, İŞ DEĞERLENECEK
Kumluca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi iş birliğiyle hizmet vermeye başlayacak paketleme tesisi sayesinde üreticiler, ürünlerini daha uygun fiyata paketleyerek lojistik maliyetlerini azaltacak, bu sayede hem ürünlerini hem de diğer taraflara satabilecekler. İç piyasa ve dış piyasa fiyatlarına göre.
ATIK ÖNLENECEK
Proje kapsamında kurutma tesisinin inşaatı devam etmektedir. Kurutma tesisi tamamlandığında seracılığın en yaygın olduğu Kumluca ve çevre ilçelerde meyve ve sebze üreterek geçimini sağlayan küçük, orta ve büyük ölçekli üreticilerin ürünleri değerlendirilerek gıda israfının önüne geçilecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu