Haber

KKTC Meclis Başkanı Töre’den Büyükşehir Ziyareti

DENİZLİ (İGFA) – Bir dizi ziyaret ve program için Denizli’ye gelen Kuzey Kıbrıs Türk Meclis Lideri Güçlü Töre ve beraberindekiler, Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Ziyarete Denizli Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Değirmenci, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Ünal ve beraberindekiler eşlik etti. KKTC Meclis Başkanı Töre’yi karşılayan Değirmenci, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nda sergilenen kentin değerlerinden bahsetti. Yatağan Sarayı, Yeşilyuva Ayakkabıcılık ve Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları’nın çalışmalarıyla kentle özdeşleşen değerleri anlatan Değirmenci, burada yer alan Denizli Sancağı’nın tarihini anlattı. Belediye Başkan Yardımcısı Değirmenci, Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin 15 Mayıs 1919’da Denizli Sancağı’yla ilk direnişi başlattığını belirterek, ardından Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin getirdiği Denizli Kayak Merkezi, Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası gibi yatırımları, altyapı ve üstyapıyı anlattı. şehire.

“Türkiye gözbebeğimiz”

KKTC Meclis Başkanı Severli Töre, Denizli’de olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, üreten sanayi şehri Denizli’nin KKTC’nin meşhur bir şehri olduğunu sözlerine ekledi. KKTC Meclis Başkanı Töre, “Biz aynı milletin insanlarıyız. Biz Türküz, Türk milletiyiz. Kalbimiz her zaman Türk milletiyle atıyor. Bizim sevgimiz Türk milletidir, ayrı değiliz, birlikteyiz. Türkiye bizim gözbebeğimiz. Türkiye, Türk dünyasının gözbebeği, Kıbrıs Türklerinin vatanıdır. Bir Türk olarak ne kadar mutluyum dersek, kan, can verdiğimiz o topraklar bizim vatanımızdır. “Bayraklarımız dalgalanıyorsa, ezan okunuyorsa orası bizim vatanımızdır” dedi.

“Her zaman yanındayız”

Başkan Vekili Değirmenci, ziyaretten memnun kaldığını belirterek, KKTC ile Denizli arasındaki bağların daha da geliştirilmesi için çalıştıklarını belirtti. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı Denizli’de ağırlamak istediklerini belirten Değirmenci, bu yıl 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı coşkusuna Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın da eşlik ettiğini hatırlatarak, “Biz aynı milletin çocuklarıyız. Kıbrıs’ın bağımsız bir devlet olması yönündeki haklı davanızda her zaman yanınızdayız. Türkiye olarak KKTC’nin uluslararası alanda tanınması için hep birlikte çalışıyoruz. Kıbrıs’ı çok seviyoruz, özellikle Denizli’yi. “Kıbrıs’ın ve Kıbrıslı kardeşlerimizin Denizli’de özel ve özel bir yeri vardır” dedi. Değirmenci, Töre’ye günün anısına ikramda bulunurken, 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda bulunan Denizli’nin sembolü cam horoz heykeli önünde hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu