Haber

Japonya Ortadoğu’daki krizin çözümünde rol oynamaya hazır

Japonya Dışişleri Bakanı Kamikawa Yoko, ülkesinin Ortadoğu’daki krizin çözümünde rol oynamaya hazır olduğunu söyledi.

Bakan Kamikawa, devlet televizyonu NHK’ya verdiği röportajda, geçtiğimiz hafta başkanlığını yaptığı Tokyo’daki G7 Dışişleri Bakanları toplantısındaki çağrıya değindi.

Kamikawa, G7 toplantısında “bölgedeki sivillere insani yardım ulaştırılması için Gazze’deki çatışmanın insani açıdan durdurulması” çağrısını yaptıklarını hatırlattı.

Aralarında çocukların, kadınların ve yaşlıların da bulunduğu sivillerin büyük mağduriyet yaşadığını belirten Kamikawa, “Gazze’ye yardım ulaştırmak zamana karşı bir yarıştır” dedi.

Japon Bakan, ülkesinin başından beri uluslararası insancıl hukuka uyum sağlanması ve gerilimlerin bir an önce azaltılması yönünde çağrıda bulunduğunu vurguladı.

Krizin çözümünde ülkesinin rol oynayabileceğini belirten Kamikawa, insani durumun kötüleşmesini önlemek için “acil eyleme” ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Bakan Kamikawa, “İsrail veya Arap ülkeleriyle herhangi bir gerilimimiz olmadığı için Japonya’nın bu konuda benzersiz bir rol oynayabileceğini düşünüyorum.” dedi.

“İki devletli çözüm” mesajı

Kamikawa, bu ayın başında Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki ile Batı Şeria’da yaptığı görüşmede, Japonya’nın Gazze’ye 65 milyon dolarlık insani yardım göndereceğini açıklamıştı.

Kamikawa, geçtiğimiz ay Mısır’da düzenlenen ve Gazze’deki gelişmelerin ele alındığı “Kahire Barış Zirvesi”nde hükümet temsilcileriyle yaptığı konuşmada “kararlılık” mesajı verdi.

Japon Bakan, “Japonya, Filistin’in ‘güven inşasını ve ekonomik olarak kendine yeterli olmasını’ destekliyor. Japonya’nın Filistin’e yönelik kararlılığı hiçbir zaman değişmeyecek.” dedi. İfadesini kullandı.

bayrampasa-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu