Teknoloji

Dünyanın en hızlı grafik kartı elmaslar sayesinde gerçeğe dönüştü

Diamond Foundry, elmasların en iyi CPU’ların ve en iyi GPU’ların sıcaklığını kontrol etmek için nasıl kullanılabileceğini araştırmaya devam ederken, bazı etkileyici sonuçlar elde ediyor.

Wall Street Journal’ın bildirdiğine göre, adı açıklanmayan üst düzey bir Nvidia GPU üzerinde sentetik elmas plakalar kullanılarak yapılan testler, standart üretim ekipmanlarıyla yapılan testlerden daha iyi sonuç verdi. Neredeyse üç kat daha iyi performans gösterdi.

Bu karşılaştırmalar yayınlanmadığından doğruluğunu garanti edemeyiz. Ancak değerler doğruysa, Elmas soğutmalı grafik kartları dünyanın en hızlısı olacak.

Mikroçipler giderek küçüldükçe onları soğuk tutmak giderek daha önemli hale geliyor. Daha küçük paketlere daha fazla güç sığdırmak için sektörün, mümkün olduğu kadar uzun süre maksimum performans seviyelerine ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla bileşenleri soğuk tutmanın sürdürülebilir ve uygun maliyetli bir yolunu bulması gerekiyor.

Şirket, bunun dünyanın ilk 100 mm’lik tek kristalli elmas plakası olduğunu ve 30 yıl önce başlayan bir projenin doruk noktasını temsil ettiğini söylüyor. Ölçeklenebilir yüzeylerde tek kristalli elmaslar yaratmanın temeli heteroepitaksi adı verilen bir teknoloji kullanıldıve bunu ölçeklendirmenin bir yolunu buldum.

Diamond Foundry, elmas plakaların çip tasarımına dahil edilip edilemeyeceğini araştırırken Intel, cam yüzeylerin kullanılması odaklanır. Intel’in cam kullanan çözümü, bileşenlerin doğrudan soğuk tutulmasına yardımcı olmak yerine, farklı çipler arasındaki verimliliğin ve iletişimin artırılmasına yardımcı olur.

Diamond Foundry, elmas dalgasındaki kusur yoğunluğunu azaltmayı ve silikondan 17.200 kat ve silikon karbürden 60 kat daha iyi olduğunu iddia ettiği elmasın bir soğutma sistemi olarak tam potansiyeline ulaşmayı hedefliyor.

haberkahta.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu