Haber

Bulgaristan, Ukrayna’ya 100 Rus yapımı zırhlı askeri araç gönderecek

Parlamentonun onayıyla Bulgaristan, Ukrayna’ya 100 adet Rus yapımı “eski ama hiç kullanılmamış” zırhlı askeri araç gönderecek.

Muhalefet üyelerinin çoğunluğu Türk ve Müslümanlardan oluşan Bulgaristan’ın Avrupalı ​​Kalkınması İçin Vatandaşlar (GERB), Değişmeye Devam Ediyor (PP), Demokratik Bulgaristan (DB) ve Haklar ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ile iktidar koalisyonunu oluşturan Bu Tür Halk Var (ITN) partileri, Savunma Komisyonu’nun meclise getirdiği öneriyi pekiştirdi.

Rusya-Ukrayna savaşında Rusya’yı destekleyen Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) ve Yeniden Doğuş Partisi karara karşı çıktı. İki partinin temsilcileri, Ukrayna’ya silah gönderilmesinin savaşın uzamasına neden olduğunu savunuyor.

Başbakan Nikolay Denkov, 1980’lerden bu yana Bulgaristan’da hangarlarda bekleyen Rus yapımı zırhlı askeri araçların Ukrayna’ya teslimine de destek verdi.

Parlamentodaki onay süreci öncesi Denkov, “Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy’nin (6 Temmuz) Bulgaristan ziyareti sırasında bu araçların durumu gündeme geldi. Onlara (Ukraynalılara) ‘Size faydalı olacaklar mı?’ Sorduk, ‘evet’ deyince Ukrayna’ya gönderilecek araçları hazırlıyoruz.” terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu