Haber

Başdenetçi Malkoç: ‘İstanbul Platformu’nu kurma aşamasındayız

Ombudsman Onur Malkoç, Ukrayna ve Rusya ombudsmanlarının yaralı ve tutuklularla ilgili birbirlerine listeler verdiğini belirterek, “Binlerce çocuk, kadın ve başka sorunlar var. Bu ‘İstanbul Platformu’nu kurarsak bu sorunlar ortadan kalkar” dedi. müzakere etmek daha kolay.”Çözüme daha kolay ulaşılır. Bu mekanizmayı kurma aşamasındayız” dedi.

Başdenetçi Gurur Malkoç, kuruluşunun 10. yılı dolayısıyla Kamu Denetçiliği Kurumu’nun (KDK) 2022 yılı faaliyetleri ve 2023 hedefleri hakkında basın toplantısı düzenledi. Görüşmede KDK’nın faaliyetleri ile Türkiye, Ukrayna ve Rusya ombudsmanlarının görüşmesi ele alındı. Şeref Malkoç, 10 yıllık süreçte vatandaşlardan 207 bin 403 şikayet aldıklarını ve bu şikayetlerin 205 bin 639’unun çözüme ulaştığını bildirdi. Malkoç, “Ayrıca 1 milyona yakın kişi kurumumuza posta, mektup, telefon, faks veya yüz yüze başvurdu. Onlara rehberlik ettik, takviye ve hukuki yardımda bulunduk. Böylece 10 yıl gibi kısa bir sürede , denetçilerimiz, uzmanlarımız ve diğer çalışanlarımızla önemli bir mesafe kat ettik.Halk ve devlet arasındaki uzlaşma, uyum ve kucaklaşmayı esas alarak insanımızın işini kolaylaştırmaya çalıştık. mahkemeye. Böylece mahkemelerin yükünü hafifletmiş olduk. Adaletin, hakkaniyetin ve hukukun üstünlüğünün gerçekleşmesine katkı sağladık” dedi.

KDK’nın 2023 hedeflerine de değinen Malkoç, hak ihlalleri ile etkin ve etkin bir şekilde mücadele etmeye devam edeceklerini ve toplumun tüm kesimlerinin insan hakları konusunda yeterli bilince ulaşması için çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti.

“İNSANLIK KORİDORU İÇİN DEĞERLİ BİR ÇALIŞMA OLDU”

Malkoç, geçen hafta düzenlenen ‘Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı’na da değinerek, “Bu toplantı büyük yankı uyandırdı. Özellikle 24 Şubat’tan bu yana savaş halinde olan Ukrayna ve Rusya’nın ombudsmanlarının Ankara’da yaptığı toplantı Ukraynalıları yaraladı. Ukrayna’nın elindeki askerlere veya Ruslara bir yaşam koridoru, bir ‘İnsanlık Koridoru’ açmak değerli bir çalışmaydı” dedi.

Rusya ve Ukrayna ombudsmanlarının KDK koordinasyonunda 4 kez kendi aralarında 4 kez toplantı yaptığını belirten Malkoç, “Kendilerine şu teklifte bulundum: ‘Evet, mutlaka konuşacaksınız ama karar almamız gerekiyor. ve iş yap.’ 1’incisi bir araya gelerek bu koridorun açılmasına hazır olduklarını belirterek, “Bu vesileyle olağanüstü bir gelişme yaşandı. Şimdilik beklediğimiz, bu arkadaşlarımız ülkelerine gittiklerinde Türkiye’deki görüşmelerini ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşmeleri yönetimlerine iletecekler. Cumhurbaşkanımızın da Sayın Zelenski ve Sayın Putin ile görüşmesinden sonra biz bu görüşmeler sonucunda geldiğimiz noktayı değerlendirip ona göre adımlar atacağız. Bunun da mensubu olan Cumhurbaşkanımızı devreye sokarak ilk adımı atmış olduk. Bundan sonra kendi çıkarlarımıza göre hareket edeceğiz. Kararı yine o ülkelerin siyasetçileri, devlet adamları verecek. Sonumuzu biliyoruz. İşimizin önemi nerede ise Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın cephesi olan yüzlerce sorun var. Rusya Devlet Başkanı’nın önünde yüzlerce sorun var. Bizler 3 ombudsman olarak bu insani koridoru o sorunların önüne getirmeye ve hatırlatmaya çalışacağız. Bu hatırlatmayı yaptığımız sürece başarılı olacağına inanıyorum” dedi.

‘MEKANİZMAYI KURMA AŞAMASINDAYIZ’

Malkoç, İstanbul’da ‘insani koridor’ ile ilgili platform kurulması planlarına ilişkin soruya ise şöyle yanıt verdi:

“Sahada bir platform oluşturmak istiyoruz. Daha doğrusu bu öneri hem Ukrayna hem de Rusya ombudsmanları tarafından bize iletildi. Bunu kendilerine 3 ay önce söyledik. Olgunlaştılar, şimdi bize ilettiler. Bütün bunların olması için her ülkenin siyasi otoritesinin ve siyasi iradesinin buna izin vermesi adettendir.Kolaylaştırılması gerekir.Yoksa ombudsmanların gücü bu koridoru açmaya yetmez, bu onların görevi değildir. Aslında ombudsmanların görevi bu konuda kamuoyu oluşturmak ve devleti yönetenlerin gündeminde ön sıralara yerleştirmektir.Siyasi irade oluşursa olacağına inanıyorum ve olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Zelenski ve Sayın Putin ile görüşmesi sonucunda ortaya çıkmıştır.Türkiye’nin koordine ettiği toplantılarda birbirlerine liste verip müzakere etmişlerdir.Benim de hazır bulunduğum toplantıda Ukrayna Ombudsmanı 800 kişilik bir liste vermiştir. Rus tarafına 200 kişilik bir liste verdi. lütfen. Etkinlik bununla sınırlı değil. Bu yaralıların, mahkumların listesi. Ayrıca binlerce çocuk var, kadınlar var, başka sorunlar var. Bu ‘İstanbul Platformu’nu kurabilirsek bu konular daha rahat müzakere edilebilir. Daha kolay erişilebilir. Bu mekanizmayı kurma aşamasındayız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu