Haber

Atatürk Üniversitesi İsrail’in Gazze saldırılarını protesto etti

Atatürk Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını yürüyüşle protesto etti.

Cuma namazının ardından Atatürk Üniversitesi kampüsü Darül Fünun Camii’nde toplanan akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar, İsrail aleyhine sloganlar atarak Gazze’ye yönelik saldırılara tepki gösterdi.

Ellerinde Türk ve Filistin bayrakları taşıyan kalabalık grup, caminin önünden üniversite çıkış kapısına kadar yürüdü.

Grup adına açıklama yapan Atatürk Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Muhammed Lüftü Kındıklı, terör devleti İsrail’in Gazze’de uyguladığı soykırıma karşı seslerini duyurmak ve savaş hatalarının sorumlularının hesap vermesini talep etmek için bir araya geldiklerini söyledi.

Kındılı, akademisyenler olarak yaklaşık 75 yıldır ve 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail’in Gazze’de binlerce insanı acımasız, vicdansız ve hukuksuz bir şekilde öldürüp yaralamasının engellenmesi için tüm insanlığa çağrıda bulunduklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Gazze’de bebeklerin, çocukların, kadınların, silahsız sivillerin ve gazetecilerin terör devleti İsrail tarafından öldürülmesi, uluslararası hukuka, savaş hukukuna ve uluslararası ceza hukukuna ve her şeyden önce insan vicdanı ve ahlakına göre insanlık suçudur. savaş. Gazze’deki hastanelerin İsrail tarafından yıkılması.” “Okulların, sivil konutlarının, cami ve kiliselerin, mülteci kamplarının, yaralıları taşıyan ambulansların bombalanması bir savaş hatasıdır.”

İsrail’in Gazze’deki kültürel mirası yok ettiğini belirten Kındıklı, İsrail’in fosfor bombası kullanması, esirlere kötü muamele yapması, Gazze’de 1,5 milyon insanı zorunlu göçe tabi tutması ve soykırıma uğratmasının insanlık suçu olduğunu vurguladı.

ABD’nin İsrail’e koşulsuz askeri ve siyasi desteğinin insanlık suçu olduğuna dikkat çeken Kındıklı, şöyle konuştu:

“İsrail tarafından Gazzelilerin başta yaşam hakkı olmak üzere tüm hak ve özgürlükleri ihlal edilirken, Avrupa Birliği’nin insan hak ve özgürlüklerinin beşiği olduğunu iddia eden bazı yöneticilerin savaşı teşvik eden açıklamaları insanlık suçudur. İnsanlığın bu sorumluluğu yerine getirmek için acilen harekete geçmesini talep ediyoruz. Önce ülkemiz gelir.” “Biz de dahil olmak üzere tüm dünya akademisyenlerini gerçek ve asil bir öfkeyle bu soykırıma karşı sessiz kalmamaya davet ediyoruz.”

Açıklamanın ardından grup dağıldı.

Yürüyüşe Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Polat, Aşkale Belediye Başkanı Ahmet Yaptırmış, Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Atilla Keskin, Prof. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, Prof. Dr. Hüseyin Özer ve Prof. Dr. Mustafa Sözbilir, Prof. Dr. Turgut Göğebakan, Kurumsal İrtibat Müdürü Prof. Dr. Besim Yıldırım ve çeşitli birimlerin yöneticileri katıldı.

kocakoy-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu